تبلیغات
Bad Boys For Life 17Ft18 - آمار بالای طلاق نتیجه برنامه های غلط و بدون کارشناسی است
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389  02:22 ق.ظ    ویرایش: - -

خبرگزاری پانا: رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی گفت: اگر فاجعه طلاق به این حد رسیده است به دلیل آن است که برنامه های غلط بدون نظر متخصصان برای امر ازدواج تعریف شده است.....

خبرگزاری پانا: رییس انجمن علمی مددکاری اجتماعی گفت: اگر فاجعه طلاق به این حد رسیده است به دلیل آن است که برنامه های غلط بدون نظر متخصصان برای امر ازدواج تعریف شده است.

مصطفی اقلیما در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی پانا، در خصوص ریشه یابی علل افزایش طلاق و کاهش عمر ازدواج ها ضمن بیان این مطلب افزود: سازمان ملی جوانان بعد از افزایش طلاق ها در چند سال اخیر تاکید بر آموزش پیش از ازدواج را مطرح کرد زیرا علت بسیاری از طلاق ها را نبود آموزش های لازم می داند.


وی با بیان اینکه در سال گذشته 40 درصد از طلاق ها در سنین 20 تا 24 سال و 70 درصد طلاق ها نیز میان زوجین 20 تا 29 سال بوده است، گفت: ما 10 سال با سازمان ملی جوانان جنگ داشتیم و خواهش کردیم که جوانان و دانشجویان را با 2 میلیون تومان وام تشویق به امر ازدواج نکند زیرا پیش بینی وضع امروز را داشتیم که طلاق در کشور افزایش یابد.

رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران با بیان اینکه پیش از این تنها تاکیدات بر این بود که جوانان باید ازدواج کنند، غافل از اینکه آسیب طلاق به مراتب بیش از ازدواج نکردن است، اظهار کرد: برای خانم جوانی که طلاق گرفته است زندگی در جامعه فاجعه است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در تمام دنیا دولت ها موظف به تولید کار برای جوانان هستند، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا برای ازدواج وام داده نمی شود در عوض اگر فردی بخواهد ازدواج کند باید کار داشته باشد و توان اداره زندگی خود را داشته باشد اما در کشور ما با دادن چند میلیون وام ازدواج از جوانان خواسته می شود که ازدواج کنند.

اقلیما در تشریح علل طلاق در جامعه کنونی تاکید کرد: اگر فاجعه طلاق به این حد رسیده است به دلیل آن است که برنامه های غلط بدون نظر متخصصان برای امر ازدواج تعریف شده است.

وی در خصوص موضوع آموزش که سازمان ملی جوانان به آن تاکید دارد، گفت: مشکل ما اینجاست که در تمام دنیا آموزش های لازم برای ازدواج از سنین مناسب از سال ها پیش از امر ازدواج صورت می گیرد نه در دو ساعت و دو جلسه آن هم در آستانه ازدواج.

این مشاور ازدواج ادامه داد: اشتباه اول ما دادن وام ازدواج بود و حالا اشتباه بزرگتر را با آموزش دادن به زوجین آن هم در چند ساعت پیش از آغاز زندگی مرتکب می شویم. در حالی که این برنامه از سوی برخی افراد مطرح شده است که به دنبال کاسبی هستند.

وی ادامه داد: سوال من این است آیا همه این افرادی که هم اکنون به دنبال برگزاری کلاس های پیش از ازدواج هستند و برای شرکت جوانان در این کلاس ها مبلغی از آنها می خواهند، در زمان ازدواج خودشان در این کلاس ها شرکت کردند که زندگی آنها منجر به طلاق نشده است، مسلما علت اصلی افزایش طلاق ها موضوع دیگری است که باید ریشه یابی شود.

رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران آمادگی نداشتن جوانان برای پدیرفتن مسئولیت ازدواج را از دیگر علل افزایش طلاق ها دانست و افزود: متاسفانه هم اکنون برخی از ازدواج ها در راستای راحت شدن خانواده ها از فرزندانشان یا راحت شدن فرزندان از محیط خانواده ها به منظور استقلال داشتن صورت می گیرد، همچنین به جای اینکه زوجین یکدیگر را برای زندگی انتخاب کنند، خانواده ها برایشان انتخاب زوج می کنند.

اقلیما با اشاره به اینکه 90 درصد از ازدواج های کنونی آن هم در سنین پایین برای دستیابی به استقلال زندگی است، گفت: ازدواج هایی که در سنین بالا صورت می گیرد نیز با آسیب هایی مواجه است اما به دلیل دستیابی به رشد اخلاقی احتمال طلاق کاهش می یابد اما وقتی فردی به رشد شخصیتی نرسیده است چگونه می توان انتظار داشت که زندگی آنها داوم یابد.

وی با بیان اینکه زیرساخت های اشتغال زایی در کشور مناسب نیست، افزود: با هدفمند کردن یارانه ها مشکلات اقتصادی در خانواده ها نیز افزایش می باید و احتمال بروز آسیب های بسیاری است.

   


نظرات()   

Bad Boys For Life 17Ft18

رفیقیم رفاقت رفقا