تبلیغات
Bad Boys For Life 17Ft18 - آشنایی با ماهی پنکوس یا پنکوسی
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389  04:23 ق.ظ    ویرایش: - -

كوسه ی ملون یا پنگوسی نامی است كه به این ماهی اطلاق می شود و علتش هم به خاطر نحوه ی شنا كردن آن در میانه ی آب و یا شباهت ظاهری اش با هم نام خود(كوسه) می باشد . این ماهیان به خانواده ی پنگاسیده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند....


           

كوسه ی ملون یا پنگوسی نامی است كه به این ماهی اطلاق می شود و علتش هم به خاطر نحوه ی شنا كردن آن در میانه ی آب و یا شباهت ظاهری اش با هم نام خود(كوسه) می باشد . این ماهیان به خانواده ی پنگاسیده ها (PANGASSIDAE) تعلق دارند . این خانواده شامل تعدادی ماهی است كه همگی بومی جنوب شرقی آسیا بوده و حداقل تا 45 سانتیمتر رشد می كنند . به جهت اندازه ی بزرگ و زندگی جمعی آنها اغلب شكار شده و به عنوان غذا مورد استفاده قرار می گیرند . پنگوسی می تواند به وزنی بالغ بر 15 كیلوگرم برسد و بزرگی در حدود 120-100 سانتیمتر داشته باشد . سرعت رشد بسیار بالائی دارند و در عرض 4 سال به بلوغ جنسی می رسند . پنگوسی ماهی بسیار عصبانی است . همچنین قدرت بینایی اونیز بسیار ضعیف است .دمای مناتسب برای این ماهی ۲۵-۳۰ درجه بوده و به آب سبک و یا کمی سنگین نیاز دارد.

این عصبانیت و هیجان اغلب هنگامی كه بصورت انفرادی نگهداری شوند تشدید می شود . برای جلوگیری از ترسیدن ماهی كه موجب آسیب به خود ماهی و همچنین به دكوراسیون آكواریم می گردد از ضربه زدن به شدت بپرهیزید . این ماهی در عمیق ترین نقاط رودخانه ها می ماند و بدین ترتیب در فصول بارانی یافت می شود . برای رشد بهتر و همچنین شادابی ماهی سعی كنید بیشتر از 3 تا از این ماهی را داشته باشید ولی به خاطر داشته باشید كه با بزرگتر شدنشان حس انزوا طلبی و همچنین محدوده طلبی آنها در مقایسه با قبل افزایش می بابد . در اسارت اندازه ی این ماهی ها به بیش از 55 سانتیمتر نمی رسد . ماهیان شاداب و فعالی هستند ولی از بینائی ضعیفی برخوردارند كه این امر موجب زود عصبانی شدن آنها می شود . این ماهیان در آبهایی با جریان تند زندگی می كنند و در هنگام جفت گیری در خلاف جهت آب مهاجرت می كنند . از آكواریومی با روشنائی زیاد و دكوراسیون كم خوششان می آید و برای تداعی كردن زاد بومشان بهتر است از چند گیاه شناور نیز در آكواریوم استفاده شود . آكواریوم گیاه كاری شده ی بدون دكوراسیون مناسب ترین تانك برای نگهداری آنها می باشد . پنگوسی به فضای زیادی برای شنا كردن نیاز دارد و چنین آكواریومی علاوه بر قرار دادن چنین فضایی در اختیار ماهی ، موجب عدم احساس شلوغی توسط ماهی می شود .

ضربه زدن به شیشه ، روشن كردن ناگهانی لامپ آكواریوم و حركات ناگهانی موجب ترسیدن این ماهی می شود كه در چنین حالتی ماهی خود را به اطراف تانك می كوبد و پس از مدتی در كف تانك به پشت یا بغل دراز می كشد و یا به سطح آب و یا گوشه ای از آكواریوم پناه می برد . پس از مدتی دوباره به حالت عادی برمی گردد و شروع به شنا كردن معمولی می كند . این ماهی در جوانی گوشتخوار است ولی با بزرگ شدن به سمت گیاه خواری پیش می رود . در جنوب شرقی آسیا پنگوسی در حوضچه هایی نگهداری و تكثیر می شود و توسط پس ماند آشپزخانه ها ، موز، سبوس برنج و برنج پخته تغذیه می شوند . این ماهی در اسارت بطور طبیعی تكثیر نمی شود .تكثیر آن از طریق تزریق هورمونهای Clarius و ... انجام می شوند . بدین ترتیب تخم ها از ماهیان نر و ماده جدا شده و در ظرفی ریخته می شود و باهم مخلوط می گردند ، تخم ها در دمای 30 درجه پس از 30-24 ساعت فیلتراسیون بیرون می ایند و تبدیل به بچه می شوند.غذاهای گیاهی و گوشتی متنوع برای سلامتی آنها بسیار مناسب است . همچنین می توان از غذاهایی چون : میگو ، پلت ها و كرم خونی اسفناج سبوس برنج و سایر غذاها استفاده كرد . ممكن است در هنگام نقل و انتقال و بخصوص زمانی كه بصورت انفرادی نگهداری می شوند قهر كنند و غذا نخورند ولی جای نگرانی نیست می توان با دادن غذا مورد علاقه شان آنها را به روال عادی باز گرداند .یكی از غذاهای پیشنهادی مخلوط غذاهای گیاهی چون اسفناج ، كاهو یا نخود فرنگی و ... سبوس برنج ، مرغ ، ماهی و ژلاتین است. بعد از مخلوط كردن مقداری ویتامین C و سایر ملزومات ماهیان ، به صورت یخ زده در اختیار آنها قرار دهید .

   


نظرات()   

Bad Boys For Life 17Ft18

رفیقیم رفاقت رفقا