تبلیغات
Bad Boys For Life 17Ft18 - تبریز تنها شهر سالم كشور
دوشنبه 27 اردیبهشت 1389  04:35 ق.ظ    ویرایش: - -

رئیس مركز بهداشت آذربایجان شرقی از انتخاب تبریز توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان نخستین و تنها شهر كشور از یك هزار شهر انتخابی سطح جهان خبر داد....

رئیس مركز بهداشت آذربایجان شرقی از انتخاب تبریز توسط سازمان بهداشت جهانی به عنوان نخستین و تنها شهر كشور از یك هزار شهر انتخابی سطح جهان خبر داد.

به گزارش فارس، از تبریز، احمد كوشا در همایش شهرداران و شورای اسلامی آذربایجان شرقی به مناسبت هفته سلامت اظهار داشت: به دنبال اجرای طرح ابتكارات جامع محور (سلامت، تغذیه، بخش های اجتماعی و نیز توسعه اقتصادی) از سوی سازمان جهانی بهداشت جهانی به عنوان نخستین شهر كشور در این ارتباط انتخاب شد.
وی با اشاره به شعار هفته سلامت امسال با عنوان «شهرنشینی و سلامت» گفت: با رشد و توسعه شهرنشینی همچنین پیشرفت روزافزون تكنولوژی های نوین چینش بیماری ها نیز تغییر و بیماری های جدیدی به وجود آمده اند و سلامتی مردم را به خطر می اندازند.
رئیس مركز بهداشت آذربایجان شرقی افزود: با توجه به اینكه بیش از 50 درصد افراد جوامع دنیا و 70 درصد جمعیت كشور ما در شهرها زندگی كرده و در معرض آلودگی های ناشی از تكنولوژی های نوین هستند، توجه به سلامت اقشار مختلف جامعه به ویژه نسل جوان و ارائه راهكاری پیشگیری ضروری است.
كوشا از پاكسازی مبادی ورودی و خروجی شهرهای استان به عنوان اقدامی ابتكاری در هفته سلامت یاد كرد و اظهار امیدواری كرد كه با ادامه این روند در آینده ای نه چندان دور شاهد شهرهایی با چهره زیبا باشیم.
وی در ادامه بر لزوم تغییر دیدگاه های مسئولان دستگاه ها به مقوله سلامت با توجه به تغییر بیماری های عصر حاضر تاكید كرد و افزود: ایجاد امكانات ورزشی، افزایش ایمنی معابر و خیابان ها، اجرای برنامه های آموزشی برای ارتقای فرهنگ شهرنشینی و بسترسازی های رفاهی برای قشر جوان جامعه می تواند از سطح بروز بیماری های روحی و روانی به عنوان بیماری سطح نخست استان بكاهد.
مدیركل امور شهری و شوراهای اسلامی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این همایش گفت: همكاری های بین بخشی ضامن داشتن شهرهایی سالم، پاك و ایمن است.
محمد موحد نیا با بیان اینكه سازمان جهانی بهداشت 20 گام را برای تحقق وجود شهرهای سالم در دنیا ارائه كرده است با بر شمردن شش گام نخست و مهم این مسئله نخستین قدم را تشكیل ستاد پیگیری فعالیت های بین بخشی در حوزه سلامت نام برد و استمرار فعالیت های بین بخشی، ایجاد احساس مشاركت در مردم، ایجاد آگاهی عمومی، بومی سازی برنامه های جهانی بهداشت در كشور و نوآوری را از جمله این گام ها برشمرد.
وی قدمت شهرداری تبریز و تنوع وظایف آن را علت توجه مردم به شهرداری ها به عنوان مركز ثقل دانست و افزود: با رشد شتابان جمعیت، لزوم برنامه ریزی های دقیق و پیش بینی های مورد نیاز برای كنترل مشكلات و معضلات شهرنشینی دیده می شود.
مدیركل امور شهری و شوراهای استانداری ضمن ارائه نكاتی از وظایف شهرداری ها برای رفع موانع بهداشت روحی و جسمی شهروندان، یكی از وظایف خطیر شهرداران را توجه به تامین سلامت روحی، روانی، اجتماعی و معنوی مردم دانست و خواستار ایجاد شهری جذاب با عرصه های كاربردی مطابق با شرایط روز شد.
سازمان بهداشت جهانی (WHO) یك سازمان تخصصی وابسته سازمان ملل متحد است كه به عنوان مرجع هماهنگ كننده بهداشت عمومی بین اللملی عمل می كند.
این سازمان كه در هفت آوریل 1948 بنیانگذاری شد و مقر آن در شهر ژنو در سوئیس است، اختیارات و منابع سلفش «سازمان بهداشت» را به میراث برد كه سازمانی وابسته به «جامعه ملل» (League of Nations) بود.
سازمان بهداشت جهانی علاوه بر هماهنگ كردن تلاش های بین المللی برای پایش بیماری های عفونی، مانند مالاریا و ایدز از برنامه هایی برای پیشگیری و درمان چنین بیماری هایی حمایت می كند. این سازمان از تولید و توزیع واكسن های موثر و بی خطر، شیوه های تشخیصی داروها حمایت می كند.
193 كشور در حال حاضر عضو سازمان بهداشت جهانی است و تمام اعضای سازمان ملل به جز «لیختن اشتاین» عضو سازمان جهانی بهداشت و دو كشور غیر عضو سازمان ملل نیو (Niue) و جزایر كوك هم عضو این سازمان است.

   


نظرات()   

Bad Boys For Life 17Ft18

رفیقیم رفاقت رفقا