تبلیغات
Bad Boys For Life 17Ft18 - کراک؛ فرشته مرگ جوانان
سه شنبه 28 اردیبهشت 1389  05:28 ق.ظ    ویرایش: پنجشنبه 6 خرداد 1389 03:40 ب.ظ
نوع مطلب: عمومی ،

خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی: در حالی که کراک در جامعه به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است جای تامل و درنگ است که چرا این ماده خطرناک اینقدر ارزان و آسان به دست مصرف کننده می رسد....

خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی: در حالی که کراک در جامعه به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است جای تامل و درنگ است که چرا این ماده خطرناک اینقدر ارزان و آسان به دست مصرف کننده می رسد.
هنوز صد سال نشده و هنوز از خاطره ها نرفته که چگونه تریاک جای خود را در میان ایرانیان باز کرد و چپق و قلیان از مد افتاد و تریاک اصل مد شد. اما ماشین پیشرفت در عرصه نابودی آدمیان متوقف نشد و چندی نگذشت که کراک و شیشه وارد میدان شد و مصرف آن برای قشر جوان جنبه کلاس و بزرگ شدن پیدا کرد.
ورود تریاک به ایران
مصرف مواد مخدر از 100 سال پیش با ورود تریاک به ایران جای خود را در میان میانسالان جامعه باز کرد و مدت زمانی کوتاه به ماده ای مدرن نسبت به چپق و قلیان تبدیل شد.
با صنعتی شدن جامعه مصرف مواد مخدر از اشکال طبیعی و سنتی خارج شد و الگوی تازه ای پیدا کرد اما هنوز اثرات مخرب قرصهای اکستازی و نظایر آن در جامعه وجود دارد که ماده دیگری به نام کراک هم از راه می رسد و باید به دنبال راهکاری دیگری برای جلوگیری از تلفات آن باشیم.
موادی که با نام کراک در ایران توزیع می شود هروئین غلیظ شده است
کراک اصل نوعی از مواد مخدر از الکالوئیدهای دسته کوکائین است. موادی که با نام کراک در ایران توزیع می شود هروئین غلیظ شده است و در برخی موارد نیز از ضایعاتی که نمی توان از آن هروئین خالص بدست آورد تولید می شود . این کراک یکی از قویترین مواد مخدر محسوب شده و به شدت اعتیاد ایجاد می کند به طوری که طی یکماه اول مصرف دائم از آن مقدار مصرف به 3 یا 4 برابر روز اول مصرف رسیده و تعداد دفعات مصرف روزانه به 10 بار در روز (تقریبا هر 2 ساعت یکبار) می رسد.
کراک شدیدا فرد مصرف کننده را دچار خواب آلودگی یا به اصطلاح خودمانی «چرت» می کند. مصرف مداوم این ماده مخدر در کوتاه مدت اثرات مخرب جبران ناپذیری در بدن فرد مصرف کننده اعم از عفونت اجزای داخلی بدن، پوسیدگی دندانها، سرطان حنجره و ریه، نابودی ریه و کبد ایجاد می کند. به طور کلی تمام اجزائی که در تماس مستقیم با دود کراک هستند ذره ذره نابود شده و می پوسند.
بررسیها نشان می دهد مصرف کنندگانی که طولانی مدت از این مواد استفاده می کنند میزان عفونت بدنشان به قدری است که اجزای بدن از هم جدا می شوند و گوشت زیر پوست دچار عفونت شده و به اصطلاح کرم می گذارد.
کراک اصلی ترین دغدغه پلیس مواد مخدر
نگرانی از افزایش خرید و فروش کراک در حالی شدت گرفته که معاون پلیس مبارزه با مواد مخدر استان تهران کراک را اصلی ترین دغدغه پلیس مواد مخدر دانسته است.
سیدجواد کشفی گفته تغییر مصرف مواد به سمت کراک و شیشه نگرانیهای پلیس را عمیقتر کرده است.
2 درصد جوانان سابقه مصرف تفننی کراک را دارند
یک استاد آسیب شناسی اجتماعی دانشکده علوم انتظامی نیز در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرده است که 2 درصد جوانان سابقه مصرف تفننی کراک را دارند و باید گفت اگر این موضوع صحت داشته باشد باید آن را هشداری جدی برای جامعه دانست.
دکتر ابهری بیشترین مصرف کنندگان کراک را 20 تا 35 ساله می داند و می گوید: کراک های موجود 150 برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگهای فجیعی می شود.
مصرف کراک برای شخص نشاط ظاهری شدید به وجود می آورد که فقط در حدود 5 الی 7 دقیق به طول می انجامد و پس از آن با ایجاد افسردگی حاد و احساس بی ارزش بودن ولع زیاد برای مصرف این ماده ادامه می یابد و در مراحل بعد ترک اعتیاد را مشکل می سازد و بیشتر به همین علت است که معتادان به کراک تمایل کمتری برای ترک اعتیاد دارند.
علیرغم کشفیات بالا کراک همچنان یکی از ماده های به وفور در سطح جامعه است. به گفته مدیر کل مبارزه با مواد مخدر نیروی انتظامی سردار حمیدرضا حسین آبادی در سال گذشته 3 تن و 150 کیلو کراک کشف شده و این روندی است که هر چند وقت یکبار تکرار می شود و مقادیر بالایی از اینگونه مواد کشف و ضبط می شود اما طولی نمی کشد که در هر نقطه ای از سطح شهر اثرات وجودی آن را می بینیم.
قیمت پائین و دسترسی آسان؛ علل افزایش مصرف کراک
کارشناسان قیمت پایین و دسترسی آسان را یکی از علل افزایش مصرف کراک در میان نسل جوان می دادند. در حالی که هیچگاه مشخص نشده که چرا دستیابی به آنچه که باعث ضرر جبران ناپذیر برای مردم ما است همواره سهل و آسان است.
از دست دادن کبد و طحال اولین اثرات در پایان اولین سال اعتیاد به کراک است. معتاد به کراک هرگز نمی تواند بیش از یکماه زندگی عادی داشته باشد و پس از آن دردهای عضلانی و استخوانی وحشتناک به سراغش می آید و این آخرین لحضات عمر یک معتاد به کراک است.
متاسفانه کراک در جامعه به سرعت در حال پیشروی و قربانی گرفتن است و جای تامل و درنگ است که چرا این ماده خطراک انقدر ارزان به دست مصرف کننده می رسد.
کراک عرصه را بر رقبا تنگ کرده است!
خبرگزاری مهر - گروه اجتماعی : افزایش مصرف "کراک" در جامعه که با تایید یک مقام ارشد نهاد متولی مبارزه با مواد مخدر همراه بوده است می تواند زنگ خطر جدی برای تهدید سلامت فرزندان این مرز و بوم باشد.
وقتی خبر بالا بودن مصرف کراک در ایران از سوی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر تایید می شود باید نسبت به عواقب و عوارض مصرف مخدرهای صنعتی در جامعه به ویژه جوانان نگران شد و در پی راهکاری برای پیشگیری از بروز خطرات مصرف آن بود.
متاسفانه به رغم اینکه گفته می شود گرایش به سمت مخدرهای صنعتی در بین جوانان کاهش یافته است اما واقعیت امر این است که بازار این مخدرها در حال حاضر پر رونق و پرطرفدار است. زیرا، استفاده آسان و بدون دردسر مخدرهای صنعتی که اغلب به صورت قرص تهیه می شوند باعث شده که میل و گرایش به سمت آنها نیز افزایش یابد.
دکتر سعید صفاتیان مدیرکل درمان و بازپروری ستاد مبارزه با مواد مخدر، اعتیاد به کراک را مسئله اول اعتیاد در کشور که نیازمند توجه جدی همه ارگانهای کشور است توصیف کرده و در عین حال عنوان می کند که نمی‌توانیم الگوی خاصی برای درمان اعتیاد به کراک در کشور تعریف کنیم.
این در حالی است که دکتر اسماعیل احمدی مقدم دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با عنوان این مطلب که کراک همان هروئین خالص است بر درمان پذیر بودن اعتیاد به کراک با استفاده از متادون تاکید دارد.
از سوی دیگر، صفاتیان با اشاره به این مطلب که بسیاری از مراکز درمان اعتیاد در کشورمان بر موضوع درمان اعتیاد به کراک متمرکز شده اند، می گوید : 26 درصد معتادان کشور درگیر کراک هستند و این در حالی است که می ‌توان گفت کمتر از یک سال پیش تمرکز این مراکز بر روی مواد مخدر سنتی مصرفی در ایران یعنی تریاک و هروئین معطوف بود و این چرخش، لزوم افزایش سرعت ارگانهای درگیر در امر مبارزه با اعتیاد در کشور به ویژه نهادهای درمانی به نسبت سرعت مواد جدید اعتیادآور سخت از جمله کراک را نشان می ‌دهد.
بر اساس گزارشهای UNODC سالانه 500 هزار تن هروئین در افغانستان تولید می شود و این آمار با توجه به اینکه ایران به عنوان مسیر ترانزیت مواد مخدر به سایر کشورها تلقی می شود می تواند هشدار جدی به مسئولان امر باشد تا بیش از پیش در زمینه گرایش جوانان به مخدرهای صنعتی به ویژه کراک حساسیت نشان دهند.
اثرات کوتاه‌ مدت کراک مشابه آمفتامین است ولی با مدت زمان کوتاهتر احساس افزایش انرژی، چابکی و سرخوشی را زیاد می ‌کند. از جمله اثرات آن پس از مصرف می توان به افزایش ضربان قلب، نبض، تنفس، درجه حرارت بدن، فشار خون، گشادگی مردمک چشم، پریدگی رنگ، کاهش اشتها، تعرق شدید، تحریک و هیجان، بیقراری، لرزش به‌ خصوص در دست‌ها، توهمات شدید حسی، عدم هماهنگی حرکات، اغتشاش دماغی، گیجی، درد پا، فشار قفسه سینه، تهوع، تیرگی بینایی، تب، اسپاسم عضله، تشنج و مرگ، اشاره داشت.
دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کراک را همان هروئین خالص می داند اما گفته می شود که آنچه تحت عنوان کراک در داخل کشور به دست مصرف کننده می رسد با نوع اصلی کراک متفاوت است.
مصرف حتی یک بار کراک اعتیادآور است و این تفاوت اساسی کراک با قرص‌های اکستازی است که اگرچه در بلند مدت کشنده است اما اعتیاد با قدرت بالا ندارند. تبلیغات زیادی که شبانه‌ روزی علیه قرصهای اکستازی شده باعث شده که خطر کراک در سایه و پنهان باقی بماند. به طوری که نوجوانان نمی ‌دانند بدتر ازهروئین است، لذا وحشتی که از هروئین در وجود همگان است نسبت به کراک ندارند و اغلب خیال می ‌کنند کراک چیزی در حد قرص‌های روان‌گردان و اکستازی است.
بررسیها نشان می دهد 2 درصد جوانان سابقه مصرف تفننی کراک را دارند و این هشداری جدی برای جامعه محسوب می شود. از سوی دیگر، یک آسیب شناس اجتماعی معتقد است کراکهای موجود در کشور 150 برابر هروئین قدرت تخریبی بر فکر، مغز و اعصاب دارد و حتی منجر به مرگهای فجیع می شود.
در گذشته عوارض اعتیاد پس از 10 تا 15 سال در فرد نمایان می شد در حالی که مواد مخدر جدید مانند کراک در کمتر از یک سال فرد را زمینگیر می کند. شاید یکی از علتهای اصلی در زمینه گرایش به سمت کراک همسایگی ما با افغانستان باشد که طی دو سال گذشته تولید مواد مخدر خود را از 4 هزار تن به بیش از 8 هزار تن رسانده و این افزایش تولید سبب سرریز شدن حجم بالای مواد مخدر خالص مانند کراک به داخل کشور ما شده است.

   


نظرات()   

Bad Boys For Life 17Ft18

رفیقیم رفاقت رفقا